Вже у п’ятницю 12 липня у Сімферополі стартує 23-й національний чемпіонат України з футболу, що ознаменує початок нового довгоочікуваного сезону. Усі учасники посилено до нього готувалися, адже рівень конкуренції з кожним роком стає все вищим, що звісно позитивно впливає на наш спортивний престиж. Тому в даному матеріалі буде основна увага буде прикута до кожної заявленої команди Прем’єр–ліги, а саме такі тематики: попередній тренерський і ігровий склад, абміції і прогнози щодо їхніх майбутніх позицій в новому сезоні.
Севастополь. Минулого сезону в аналітиків не було жоднього сумніву, що команда Олега Кононова не підвищиться у класі. Після драматичного поєдинку з Буковиною, коли моряки дивом не попали в елітний дивізіон українського футболу, вони були просто зобов’язані повертати честь клубу. Та й відверто кажучи у севастопольців просто не було конкурентів у першій лізі. За своїм класом вони просто роздавили усіх її учасників і задовго до фінішу вже святкували успіх. Окрім того вдалий виступ в Кубку України, де біло-синіх в півфінальній стадії зупинив Шахтар свідчить, про високий потенціал команди.
На теперішній час підопічні білоруського наставника, що двічі поспіль виводив Карпати у єврокубки виглядають доволі міцним колективом. А отримані в оренду непотрібні гравці Шахтаря лише підсилять і так добре збалансований колектив. Та ставити перед собою високі цілі кримчанам ще рано. Тому очікувати від них фантастичних результатів ще не варто. Кононову і його хлопцям лише потрібно закріпитися в подалі від зони вильоту.
Прогноз: Боротьба за виживання. Та швидше за все успішна.
Металург З. Ця команда стала унікальним прецендентом в історії українського футболу. Провівши найгірший сезон з усіх можливих, здобувши лише 11 очок і одну перемогу за 30 ігор і при цьому відзначившись всього 12 разів вони залишилися в елітній лізі. А вся справа в тому, що альчевська Сталь, яка законно зайняла 2 місце у 1 лізі несподівано відмовилась заявлятися в Прем’єр-Лігу на цей сезон. Ця подія звісно викликала скандал у ФФУ, оскільки чиновники порушили регламент і забрали таке право у Буковини.
Та це все паперові справи і саме вони дали запоріжцям унікальний шанс довести українській громадськості, що минулий сезон великим непорозумінням. Адже місцеві фанати підтримували своїх улюбленців не дивлячись на всі внутрішні кризи.
Постійна зміна тренерів, а їх було аж четверо (Бузник, Ковалець, Кварцяний, Зайцев ) лише руйнувала атмосферу в команді. І саме тому український прототип Аякса, який щорічно постачає грандів юними талантами, перегорів ще до старту сезону 2012/13. А що було далі згадувати немає сенсу.
Та в новому сезоні запоріжці отримали нового наставника – Сергія Пучкова і низку новобранців достатньо хорошого рівня. Тому хай інші учасники навіть не надіються, що Металург З знову стане для них очковим донором. Цей колектив ще покаже неодноразово покаже свій характер, та хоч високих місць і не займе.
Прогноз: Нижча таблиця чемпіонату, та боротьби за виживання уникнуть.
Говерла. Ще одні щасливці долі. Команда, яка завжди жила гаслом "піднятися щоб впасти”, повторила свою циклічну історію отримавши у фанатських колах кличку "ліфт”. Та тут їм на поміч прийшло провидіння у вигляді фінансового краху Кривбаса і ужгородці автоматично зберегли за собою прописку у Прем’єр-лізі, хоч за підсумками сезону заслужено з неї вилетіли. Адже на застарілих вільних агентах результату не зробиш.
Тепер же Олександр Севидов переїхав до Львова і Говерла отримала авторитетного В’ячеслава Грозного, після того як провалилися переговори з Олегом Тараном. Та і цей варіант для них доволі непоганий. Новий коуч одразу ж позбувся пристарілих гравців і додав команді свіжої крові у вигляді низки молодих виконавців. Та очевидно їхньої ролі у вишці це навряд чи змінить.
Прогноз: Боротьба за виживання.
Карпати. Зараз ледь не кожна собака знає про усі пристрасті всередині клубу, які за своїм рівнем нічим не поступаються класичним латиноамериканським мильним операм. Про них згадувати не варто, та безперечно вони сильно вплинули і на тренувальний процес. І тому львівські фани після двох валідольних сезонів все ще не можуть почуватися спокійно. Частина гравців зі скандалом покинула команду, та їм на заміну прийшли екс-кривбавсівці, які за своїм рівнем "вигнанцям з "прогресу” "не поступаються. В будь-якому разі навіть обрана кандидатура Севидова ( очевидно єдиного тренера якого вдалося впросити керівництву клубу ) свідчить, що високі цілі перед собою Карпати не ставлять. Адже роль вічно 14-х дістала і гравців і вболівальників команди.
Прогноз: Середина таблиці.
Волинь. Повернення Будулая. Так можна охарактеризувати теперішній стан Волині. Великий і могутній Віталій Кварцяний у час фінансової нестабільності заново відбудовує свою вотчину, яку вклав половину свого життя.
Звичайно критикувати Анатолія Дем’яненка ми не можемо. Адже в часи, коли спонсори сумлінно вливали кошти у клуб він тримав Волинь на солідному рівні. Та прихід великого гуру безперечно дає надію луцьким фанатам. Адже бовтання біля зони вильоту ніяк хрестоносцям не личить. Звісно про Лігу Європи лучанам ще рано, та при керуванні Віталія Володимировича його підопічні точно не пастимуть задніх.
Прогноз: Близько до середини таблиці.
Ворскла. Після успішного сезону 2010/11 полтавчани з кожним роком демонтують тенденцію регресу. Раніше команда, якій було під силу гідно боротися за єврокубки перебуває в нижній таблиці чемпіонату при цьому не показуючи ту гру, яку вимагають її вболівальники. Часта зміна тренерів, ніяк не можуть бути каталізатором для високих завдань на сезон. Достатньо посередній склад при "вічному пожежнику” Момоту може засвідчити, що роль середняка є максимумом для цієї команди.
Прогноз: 10-12 місце.
Таврія. Ця команда теж переживає нескладні часи. Та всі її проблеми напряму пов’язані з закулісними іграми керівництва клубу, наслідком яких сімферопольці вже другий сезон не може купувати нових гравців. А боси команди і надалі ставлять перед тренерами завдання виходити в зону Ліги Європи не розуміючи, що така місія нездійсненна без багатьох факторів. В підсумку головним цапом-відбувайлом став Олег Лужний, який мав зберегти деморалізований колектив, який навіть не отримував харчування на клубній базі. Тепер кримчан очолив грецький фахівець Яніс Хрістопулос, та тривогу вселяє те, що частина основи покинула команду і замінювати їх прийдеться резервістами, а це може призвести до втрати позицій у чемпіонаті.
Прогноз: 12-14 місця.
Зоря: Призначення Юрія Вернидуба головним тренером луганчан стало ключовим кроком у минулому сезоні. Команда, яка роками боролася за виживання і її головним пріоритетом було збереження прописки. Та тепер в очах фанатів чорно-білих навіть привидівся привид єврокубків. Стабільна гра і відсутність регресу міцно тримали Зорю у вищій таблиці чемпіонату понад цілий сезон. Та як показує досвід з таким набором виконавців до Європи їм ще далеко. Другосортні іноземці і посередні українці не можуть боротися за високі цілі. Та створений плацдарм і добре підібраний склад є запорукою успіху команди і в цьому сезоні.
Прогноз: 8-10 місця.
Ілічівець: Ще одна команда, яка тримається на міцному тренерському авторитеті. Фактично увесь сезон неофіційним головним тренером маріупольців був Микола Павлов, який через конфлікт з попереднім місцем роботи не міг повноцінно очолити команду. Та при надійному управлінні цього видатного наставника Ілічівець тримав марку міцної команди і навіть час від часу погрожував конкурентам виходом в Лігу Європи. Однак відсутність класу звела усі їхні зусилля нанівець.
Та маючи такого доброго мецената в образі донецького Шахтаря, який надає "молодшому брату” усі необхідні ресурси Ілічівець і надалі зможе міцно триматися на таких позиціях.
Прогноз: 9-11 місця.
Арсенал (ЦСКА). Ходіння по мукам. По іншому цей сезон для каніорів не назвеш. І справа не в поганій якості гри. Якраз цей клуб показав дуже добротний футбол і став єдиною командою а Прем’єр-лізі що обіграла Шахтар. Крім того кияни мали чудову можливість проявити себе в Лізі Європи, та злий рок ніби умисно їх переслідував. Знову через кабінетні рішення вони не пройшли рядову словенську команду вигравши з загальним рахунком 5:0.
Та відсутність власної інфраструктури, затримання зарплатні і зміна власника звели нанівець усі хороші результати команди. Та в даний клуб солідно підсилившись має чіткий намір боротися за високі позиції, оскільки вже прийшла фінансова стабільність, а це на 50% запорука успіху.
Прогноз: 6-8 місце.
Чорноморець. Роман Григорчук заново переписав історію одеського клубу. Вперше за 21 рік його команда вийшла в фінал Кубка України. І за своїм потенціалом вони показують конкурентний рівень. Та якщо відверто визнати весняну частину Чорноморець провалив і лише перемога над Дніпром в півфіналі Кубка дала їм путівку в Лігу Європи, бо за грою моряків перевершив навіть знекровлений Кривбас.
І тому виникає питання чи зможуть синьо-чорні повторити свій минулорічний успіх. Адже "халіфів на годину”, які виблискували раз на чотири роки є багато, а як відомо втримати планку складніше аніж її здобути. А у цьому випадку виникають певні сумніви. Адже з таким складом далеко в єврокубках не пройдеш, бо інформації про кардинальні зміни в підсиленні команди з табору Чорноморця окрім мінімальних ми не отримали.
Проноз: Падіння в середину таблиці.
Металург Д. Дивує лише одна річ. Як Юрій Максимов зумів створити таку збалансовану команду, яка складається з далеко не найсильніших виконавців, в тому числі легіонерів, яких понабирали з другосортних чемпіонатів Болгарії та Кіпру. Та наперекір всім прогнозам донечани впевнено здобули 5 місце і завдячувати цим можна лише одній особі – головному тренеру.
Та радіти їм ще рано. Успіхи у внутрішньому чемпіонаті це одна річ. Інша справа – Ліга Європи. Усі єврокубкові кампанії металурги завжди завершували вкрай безславно: 2:10 від Вердера, 0:6 за сумою двох ігор від резервного складу Лаціо і навіть виліт від заполярної команди Тромсе. Тому команда з таким рівнем саме на євроарені мусить довести, що зможе громити не лише клуби з другої ліги чемпіонату Чорногорії. У прем’єр-лізі Металургу Д свою нішу міцного бійця вже давно зайняв.
Прогноз: Як завжди. Боротьба за вихід у зону Ліги Європи.
Дніпро. Дежавю. Кожен сезон експерти детально розбирають усі невдачі дітища Коломийського і дають поради як знову не стати на ті ж самі граблі. Та роки йдуть, а Дніпро і надалі тримає марку нестабільного гранда. Маючи чудовий шанс попасти в зону Ліги Чемпіонів і перемоги в Кубку України дніпропетровці вкотре четверті.
Чого ж їм бракує? Стабільні фінанси, потужний склад, зірковий тренер. Власник, який вклав у клуб власну душу. Блискуча осіння частина закінчилась весняним провалом, суддівськими скандалами і заявою Руслана Ротаня, що весь світ ополчився проти його команди. А насправді причиною всьому є невміння грати до останніх секунд ( скільки очок в таких ситуаціях вони втрачали) і втрата фізичної форми. Усі сили були кинуті на першу частину чемпіонату, а наслідком цьому стало, те що команда яка ставила на коліна ПСВ і Наполі не могла справитися Зорею чи Ворсклою. Та амбіції команди не змінилися і немає сумніву, що цей колектив має всі шанси боротися за найвищі позиції.
Прогноз: Боротьба за місце в Лізі Чемпіонів.
Динамо. Застій зруйнував цю команду. Вона не прогресувала. Втративши авторитет всередині колективу Юрій Сьомін просто плив по течії, вірячи що валідольні ігри з одним форвардом вічно даватимуть результат. Крім того ганебна трансферна політика, яка базувалася на купівлі низькосортних іноземців, при цьому ігноруючи власних вихованців з клубної академії.
То ж тепер Олег Блохін як футбольний Геракл перейняв такі Авгієві стайні, що розгрібати їх не треба не один сезон. Про минулий сезон згадувати не варто, то ж одразу перейдемо до теперішнього. Влаштувавши своєрідний мирний варіант "ночі довгих ножів” Олег Володимирович витурив з команди усіх гравців, які не дотягали до відповідного рівня і переманив в клуб низку молодих і талановитих українців також не забуваючи про власний молодняк. Крім того купівля трьох форвардів елітного рівня свідчить, що цього сезону Динамо має намір припинити чемпіонську гегемонію Шахтаря. Та як все насправді буде покаже час.
Прогноз: Боротьба за чемпіонство
Металіст. Невдалий старт чемпіонату викликав у багатьох аналітиків підозру чи зможе Маркевич і його команда встряти у лігочемпіонівську зону. Та весняна частина сама про себе свідчить: 12 ігор, 9 перемог і 3 нічиї. Якщо ж Дніпро пережив свій пік форми у 2012 році, то харків’яни зберегли свої стратегічні ресурси на ключовий період і не прогадали. Крім того в очних зустрічах вони перемогли Динамо і Дніпро та ще й зіграли нічию в Донецьку. Це і була формула успіху. Розпочалась нова "лігочемпіонівська” ера в історії Металіста.
Щодо теперішніх завдань, то в першу чергу Маркевичу потрібно закріпити попередній успіх, щоб довести, що його команда не вискочка. Про чемпіонство думати ще зарано.
Прогноз: Боротьба за місце в Лізі Чемпіонів.
Шахтар. Про нього немає сенсу багато писати. Останні 4 роки цей монополіст українського футболу нахабно забирає усі трофеї в свої і забув про табличку ділення. Та така ситуація не дуже позитивно впливає на командний дух. Адже після "прогулянок" у внутрішньому чемпіонаті Луческу і його "бразильські колоністи” надто часто відчувають проблеми в зустрічах з європейськими грандами, як це було в Дортмунді, де донецькі чарівники м’яча виявились безсилими перед німецьким раціональним футболом.
Єдиним позитивом є те, що рівень конкуренції росте і ми вже маємо чотири супергранди. Лише при таких умовах Шахтар триматиме відповідну форму. А щодо завдань на сезон, то коментарі зайві.
Прогноз: Боротьба за чемпіонство.
Володимир Марищук спеціально для сайту MyFootball.ws